نکات قابل توجه برای مربیان کارگاه‌های آموزشی

با سپاس از پذیرش همراهی و همکاری در برگزاری کارگاه‌های آموزشی جشنواره باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان.

این جشنواره یکی از دستاوردهای طرح انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران است و شکل توسعه‌یافته یکی از ایده‌هایی است که در برنامه‌های دو شهر اهواز و نیشابور (پایتخت کتاب در دو سال ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵) ارائه شده بود.

لطفاً پیش از شروع کارگاه‌ها به نکات زیر توجه داشته باشید:

 1. هم چنان‌که در کارگاه توجیهی اعلام شد، این کارگاه‌ها بخشی از برنامه مفصل‌تری به نام جشنواره باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان است که امسال به‌طور آزمایشی در ۱۵ شهر نامزد پایتخت کتاب ایران برگزار می‌شود.

لطفاً سرآغاز کارگاه معرفی جشنواره باشد. برای آسان‌تر شدن معرفی فلوچارتی طراحی شده است که به پیوست است و می‌توانید با نمایش آن توضیح بدهید.

 1. شرکت‌کنندگان معلمان، مربیان کانون پرورش فکری، مربیان کانون‌های فرهنگی مساجد، مربیان مراکز بهزیستی و ترویج‌گران کتاب در شهرستان‌ها هستند و اغلب آن‌ها صاحب تجربه‌های بومی هستند. لطفاً در اداره کارگاه بیان تجربه‌های آنان مدنظر قرار گیرد و پیشنهادهای ارائه شده از طرف مربی انعطاف‌پذیر باشد.
 2. با توجه به اینکه کارگاه‌ها توسط دو یا سه نفر اداره می‌شود، لازم است که پیش از شروع کارگاه هماهنگی و طراحی‌های لازم در خصوص چگونگی اداره کارگاه بین مربیان انجام گیرد.
 3. یک نفر به عنوان سرپرست گروه تعیین می‌شود که هماهنگی‌های احتمالی در شهرستان و تصمیم‌گیری در موارد ضروری بر عهده او خواهد بود.
 4. مجموعه دستورالعمل‌های اداری تشکیل باشگاه‌ها و برگزاری جشنواره تا پایان شهریورماه به ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان‌ها ابلاغ می‌شود و به شرکت‌کنندگان در کارگاه‌ها که قصد تشکیل باشگاه را دارند، اطلاع داده خواهد شد.
 5. فهرست کتاب‌های مناسب نیمه اول مهرماه در اختیار ادارات شهرستان‌ها و شرکت‌کنندگان کارگاه‌ها قرار خواهد گرفت تا هم‌زمان با هفته کتاب از تخفیف ۴۰ درصدی کتاب برخوردار شوند.

توضیح درباره جشنواره

بر اساس این طرح هر حداقل ۱۲ تا ۱۵ کودک یا نوجوان یک باشگاه کتاب‌خوانی تشکیل می‌دهند. این باشگاه‌ها در کتابخانه‌ها، مدارس، مراکز کانون، فرهنگسراها، مجتمع‌های مسکونی، مساجد، پایگاه‌های مقاومت بسیج، کانون‌های اصلاح و تربیت، مراکز بهزیستی و روستاها و هر جایی که کودکان و نوجوانان گرد هم می‌آیند می‌توانند تشکیل می‌شوند.

باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان در دبیرخانه جشنواره ثبت‌نام می‌کنند. هر باشگاه در یک مدرسه، کتابخانه، مجتمع مسکونی یا مسجد زیر نظر یک معلم، یا مربی یا کتابدار یا مروج کتاب فعالیت می‌کنند. اسامی آن‌ها ثبت‌شده و امکان بهره‌مندی از تخفیف کتاب را از طریق کتاب‌فروشی‌های شهرشان پیدا می‌کنند، بر اساس فهرست کتاب‌های مناسب که در اختیار کتاب‌فروشی‌ها قرارگرفته است و تخفیف فقط به آن کتاب‌ها تعلق می‌گیرد، کتاب‌ها را انتخاب می‌کنند و می‌خرند، کتابخانه‌های کوچک را تأسیس و یا تقویت می‌کنند، به صورت گروهی کتاب می‌خوانند، درباره کتاب‌های خوانده‌شده گفت‌وگو و آن‌ها را داوری می‌کنند. نهایتاً کتاب برتر را از نگاه خود در باشگاه انتخاب می‌کنند و سپس در نامه‌هایی به نویسندگان کتاب‌های برتر نظر خود را درباره کتاب‌های برتر می‌نویسند و کتاب‌هایی را که پسندیده‌اند در فیلم‌های کوتاه موبایلی به دیگران معرفی می‌کنند. سپس در مرحله شهرستان کتاب‌های برگزیده باشگاه‌ها با حضور نمایندگان آن‌ها داوری دوباره شده و کتاب برگزیده از نظر کودکان و نوجوانان شهر انتخاب می‌شود. هم‌چنین با داوری فیلم‌ها و نامه‌های بچه‌ها توسط داوران تعیین‌شده از سوی دبیرخانه بهترین فیلم‌های معرفی و بهترین نامه‌ها به نویسندگان انتخاب و در مراسم پایانی شهرستان از آنان تقدیر به عمل می‌آید و جایزه بچه‌های شهر به نویسنده برگزیده اهدا می‌شود.

فعالیت‌ها

 1. تشکیل کارگاه‌های آموزشی برایمربیان، معلمان، مدیران کتابخانه‌ها، گروه‌های ترویج کتاب‌خوانی و همه کسانی که با کودکان و نوجوانان سروکار دارند و علاقه به ایجاد باشگاه‌های کتاب‌خوانی را دارند.
 2. اعلام فراخوان جشنواره باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودکان و نوجوانان در شهرستان (شهر و روستا) و دعوت به تشکیل باشگاه‌های کتاب‌خوانی
 3. تهیه و انتشار فهرست کتاب‌های مناسب کودکان و نوجوانان
 4. خرید کتاب از کتاب‌فروشی‌ها توسط کودکان و نوجوانان اعضای باشگاه‌ها (۴۰ تا ۵۰ درصد قیمت کتاب را وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از طریق خانه کتاب و کتاب‌فروشی‌ها خواهد پرداخت)
 5. راه‌اندازی و تقویت کتابخانه کوچک محله‌ای، مسجدی، روستایی، آپارتمانی و ….
 6. مطالعه کتاب‌ها توسط اعضای باشگاه و گفت‌وگو درباره کتاب‌ها
 7. داوری کتاب‌ها در سطح باشگاه و انتخاب کتاب‌های برگزیده هر باشگاه
 8. مسابقه نوشتن نامه به پدیدآورندگان کتاب‌های برگزیده بین اعضای باشگاه و معرفی برگزیدگان باشگاه به مسابقه سطح شهرستان
 9. مسابقه فیلم‌های یک‌دقیقه‌ای موبایلی برای معرفی کتاب بین اعضای هر باشگاه و ارسال فیلم‌ها به مرحله شهرستان
 10. انتخاب کتاب‌های برگزیده در سطح شهر
 11. انتخاب بهترین فیلم‌های موبایلی، معرفی کتاب و بهترین نامه‌ها به نویسنده‌ها در سطح شهر
 12. برگزاری مراسم اختتامیه و اهدای جایزه به پدیدآورندگان کتاب برتر و کودکان و نوجوانان برگزیده مسابقات فیلم و نامه در سطح شهرستان
 13. برگزاری مراسم کشوری در شهر پایتخت کتاب ایران