جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان

کاربرگ گزارش نتایج جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان
فرم پرونده باشگاه‌ها کتاب‌خوانی


مجموعه شیوه‌نامه‌های جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان ۱۳۹۶ (نسخه به‌روزرسانی شده برای مرحله دوم)

جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی عنوان طرح جدیدی برای راه‌اندازی و فعال کردن باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان در سراسر کشور است.

این باشگاه‌ها در مرحله اول در ۱۶ اصفهان، اهواز، تبریز، بوشهر، خورموج، دزفول، رامهرمز، رشت، سبزوار، شهرری، شهرکرد، شیراز، کاشان، گنبدکاووس، نیشابور و یزد برگزار شد.

در مرحله دوم، این تمهیدات لازم برای برپایی این باشگاه‌ها در ۱۰۰ اتخاذ شده است.

برای برپایی باشگاه‌ها، در مرحله نخست، پژوهشگران و مدرسان برجسته حوزه کودک و نوجوان پس از چند جلسه هماهنگی اولیه، به همه این شهرها مراجعه کرده و آموزش‌های لازم را برای تعدادی از مربیان ارائه دادند.

بر این اساس، هر مربی که بیشتر در یکی از دستگاه‌های آموزشی یا فرهنگی شهر فعال است (معلمان، روحانیان، مربیان کانون پرورش فکری، کتابداران کتابخانه‌های عمومی و غیره) می‌تواند باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان را راه‌اندازی کند.

فرآیند ثبت نام بسیار ساده است و کافی است مربیان اعضای باشگاه خود را به همراه کد ملی آن‌ها معرفی کنند. کد ملی برای هماهنگی‌های بعدی به منظور رساندن کتاب همراه با تخفیف ۵۰ درصد به اعضای باشگاه است. کتابفروشی‌های هر شهرستان کد ملی بچه‌های آن شهرستان را در اختیار خواهند داشت و هنگام مراجعه این تخفیف را به آن‌ها ارائه خواهند کرد.

کتاب‌های قابل مطالعه در این باشگاه‌ها هم در چهار فهرست و برای گروه‌های سنی مختلف تهیه و ارائه شده‌اند. این فهرست را هم خود پزوهشگران و نویسندگان حوزه کودک و نوجوان از میان کتاب‌های موجود در بازار انتخاب کرده‌اند. تخفیف فقط به این کتاب‌ها تعلق خواهد گرفت.

هدف اصلی از برگزاری این باشگاه‌‌ها، کتاب‌خوانی گروهی کودکان و نوجوانان است؛ اگرچه اهداف دیگری را هم دنبال می‌کند. از جمله:

 • آشنایی کودکان و نوجوانان با محیط کتاب‌فروشی، انتخاب و خرید کتاب
 • مطالعه و بحث درباره کتاب
 • چرخش کتاب در میان همسالان؛ هر عضو باشگاه کتابی که خریده را به اعضای دیگر داده تا آن‌ها هم مطالعه کنند.
 • ارزیابی کتاب بر اساس نظر شخصی و دفاع از نظر خود در جمع همسالان
 • بحث و بررسی پیرامون کتاب‌ها و انتخاب یک کتاب به عنوان کتاب برگزیده باشگاه در فضای بحث و گفت‌وگوی میان همسالان
 • نگارش نامه به نویسنده مورد نظر خود (ارتباط با نویسنده)
 • تهیه یک قطعه فیلم کوتاه (حدود ۱ دقیقه‌ای) با موضوع کتاب
 • تمرین فعالیت‌های مستقل فرهنگی توسط مربیان
 • برقراری ارتباط مستقیم میان نویسندگان کودک و نوجوان با خوانندگان

در مرحله بعد، باشگاه‌های شهرستان در یک رقابت داخلی بهترین باشگاه‌ شهرستان، بهترین کتاب خوانده شده در شهرستان، بهترین فیلم ساخته شده و بهترین نامه نوشته شده در شهرستان را برای شرکت در رقابت‌های کشوری انتخاب می‌کند. (فلوچارت باشگاه‌ها را ببینید.)

به همین ترتیب در مرحله کشوری هم بهترین کتاب، نامه، فیلم و باشگاه معرفی و مورد تقدیر قرار خواهد گرفت.


درباره کتاب‌ها و انتخاب آن‌ها

مجموعه گسترده‌ای از کتاب‌ها برای خواندن در جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان پیشنهاد شده است. این مجموعه، حاصل بررسی همه فهرست‌های معتبر در زمینه کتاب کودک و نوجوان و گردآوری همه آنان در یک مجموعه است. از جمله مهم‌ترین فهرست‌های مورد استفاده برای این مجموعه پیشنهادی می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • شورای کتاب کودک
 • کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
 • فهرست لاک‌پشت پرنده

در زمینه توزیع کتاب‌ها

کتاب‌های پیشنهادی با همکاری خانه کتاب در اختیار کتاب‌فروشی‌ها قرار می‌گیرد. بر اساس برنامه‌های اولیه این کتاب‌ها با پنجاه درصد تخفیف در اختیار اعضای باشگاه‌ها قرار خواهد گرفت. در عین حال رایزنی‌هایی برای توزیع زودتر کتاب‌ها در جریان است که در صورت موفقیت اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مربیان و اعضای باشگاه‌ها می‌توانند با مراجعه به خانه کتاب وضعیت کتابفروشی‌های فعال شهرشان را مشاهده کنند. اگر کتابفروشی می‌شناسید که در فهرست خانه کتاب وجود ندارد، از خود مسئول کتابفروشی بخواهید که به همین سایت مراجعه کرده و ثبت نام کنند.


بیشتر در این زمینه: