ترویج کتابخوانی

«تقدیر از افراد و گروه‌های برگزیده در ترویج کتاب‌خوانی» یکی از برنامه‌های مؤثر معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه ترویج کتاب‌خوانی است که برای نخستین بار در سال ۱۳۹۳ طراحی و اجرا شده و از آن زمان هر سال با همت و مشارکت و همراهی افراد و گروه‌های داوطلب و فعال این حوزه، با است.

نخستین دوره این برنامه با حضور بیش از ۹۰ فرد و گروه برگزار شد. در این دوره معلوم شد که مسئله مطالعه و کتاب‌خوانی در سطح ملی علاوه بر حلقه‌های اصلی صنعت نشر، همچون نویسندگان، ناشران، توزیع‌کنندگان و کتابفروشان، متکی بر عوامل اجتماعی دیگری هم هست که نیاز به توجه، برنامه‌ریزی و پشتیبانی دارد. نتایج دور اول برگزاری این برنامه نشان داد که افراد و گروه‌هایی که در زمینه ترویج کتاب‌خوانی در سطوح محلی و ملی کار می‌کنند از مهم‌ترین نیروهای اثرگذار بر گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی در جامعه هستند.  این در حالی است که سیاست‌گذاران و مجریان رسمی حوزه فرهنگ و کتاب‌خوانی کمتر به این نیروهای اثرگذار توجه داشته‌اند. رقابت جدی ۹۰ متقاضی و گستره شگرف فعالیت‌های آنان، به رغم فرصت کوتاهی که برای خبررسانی بود، یکی از مشوق‌های اصلی معاونت امور فرهنگی برای ادامه برگزاری برنامه بود.

در دور دوم اجرا، با توجه به تجربیات سال گذشته، این دوره از اجرا با برخی تغییرات ساختاری و محتوایی همراه شده است.  از جمله این تغییرات می‌توان به اضافه شدن بخش‌های ویژه به شرح ذیل اشاره کرد:

  • معلم برگزیده
  • پیش‌نماز برگزیده
  • کتابدار برگزیده
  • کتابفروشی برگزیده
  • مهد کودک برگزیده

اضافه شدن این بخش‌های ویژه به دلیل تأثیرگذاری و مرجع بودن این گروه‌ها و اثرگذاری آنها در میان اقشار مختلف جامعه بوده است که حضور افراد و گروه‌های مختلف از سراسر کشور نشان از فعالیت جدی این بخش‌ها در جامعه دارد.

سومین دوره از این برنامه در سال ۱۳۹۵ برگزار شد. این دوره از اجرا به انجمن کتابداری سپرده شد.

برای اطلاعات بیشتر درباره چهارمین دوره برگزاری جشنواره تقدیر از افراد و گروه‌های فعال در زمینه ترویج کتاب‌خوانی به آدرس http://moravejan.ir مراجعه کنید.