وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: اگر قرار است در این کشور اتفاقی بیفتد، آن اتفاق باید از ریل کتاب بگذرد

مراسم پایانی سومین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب با حضور رضا صالحی‌امیری‌ وزیر فرهنگ، سیدعباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و نمایندگان شهرها و استان‌های مختلف در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش ستاد اطلاع رسانی رویدادهای ترویج کتابخوانی، سیدرضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین پایانی سومین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب، برنامه‌ریزان و مروجان کتابخوانی را نمادی از ایران فرهنگی خواند و گفت: در این جریان تمام اقوام و مذاهب جمع شده‌ایم تا سخن از کتاب و کتابخوانی بزنیم و امیدواریم این حرکت که یک رقابت سالم است منشأ تحولات مهم فرهنگی در کشور باشد.

وی افزود: اگر قرار است در این کشور اتفاقی بیفتد، آن اتفاق باید از ریل کتاب بگذرد و اتفاق در حوزه کتاب با انسان و انسانیت شکل می‌گیرد؛ انسان فرهنگی.

وزیر فرهنگ تمام شرکت‌کنندگان در این جشنواره را برگزیده خواند و گفت: این جشنواره از تمام جشنواره‌های دیگر که دارای زرق و برق بیشتری هستند، زیباتر بود، چرا که صفای بیشتری در آن وجود داشت.

صالحی‌امیری با اشاره به خدمات معاونت امورفرهنگی در سه سال گذشته گفت: امروز حرکتی قابل‌توجه در سطح کشور آغاز شده و معاونت امورفرهنگی در چند سال اخیر توانسته است در سراسر کشور شور و نشاط ملی در حوزه کتاب ایجاد کند. همچنین وجود ۳۲۰۰ کتابخانه عمومی در سراسر کشور، ۱۲هزار کتابخانه در مساجد و بیش از ۲۷هزار کانون فرهنگی در مساجد از ظرفیت‌های فرهنگی در کشورمان به شمار می‌آیند.

وی گفت: کتابخانه‌ای به انس با کتاب نیاز دارد. امروز دیگر هیچ توجیهی برای کتاب‌ نخواندن وجود ندارد. ما می‌توانیم با کمترین هزینه و بیشترین ایجاد انگیزه جریان کتابخوانی را ارتقا دهیم. چرا که توسعه از فرهنگ و انسان‌ فرهنگی آغاز می‌شود.

صالحی امیری درباره انتخاب بوشهر به عنوان سومین پایتخت کتاب ایران گفت: بوشهر یک ایران کوچک است که مردمان نجیب، سختکوش و بافرهنگ دارد. آنچنان که این شهر نگینی درخشان در تمدن ایران است و ما به آن افتخار می‌کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *